PL - Polská CZ - Česká EN - Anglická SK - Slovenská RO - Rumunská RU - Ruská TR - Turecká UA - Ukrajinská
PL - Polská
  • CZ - Česká
  • EN - Anglická
  • SK - Slovenská
  • RO - Rumunská
  • RU - Ruská
  • TR - Turecká
  • UA - Ukrajinská

FORUM PTZ „PRAKTYKA NAUCE”

Strona główna NOWOŚCI NOWOŚCI FORUM PTZ „PRAKTYKA NAUCE”

2.2.2018

FORUM PTZ „PRAKTYKA NAUCE” W dniu 22. stycznia 2018 roku, w sali wykładowej Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbyło się zebranie referatowe Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego połączone z forum „Praktyka Nauce”, które zorganizował Prezes Poznańskiego Koła PTZ Prof. dr hab. Zbigniew Sobek wraz z Władzami Dziekańskimi Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.

W trakcie zebrania zostały wygłoszone referaty oscylujące wokół problematyki hodowli koni. Dr hab. Marcin Komosa, w wykładzie pt.  „Anatomia kręgosłupa konia w świetle pytań jeźdźców, dylematów hodowców i wysiłków weterynarzy”, przedstawił zagadnienia związane z anatomią funkcjonalną konia oraz wpływem użytkowania na kościec i kondycję zdrowotną zwierzęcia.
Drugi referat pt. „Zastosowanie kwasu hialuronowego w ortopedii i okulistyce koni”, przedstawiony przez dr inż. Annę Nienartowicz-Zdrojewską, stanowił kontynuację tematyki poprzedniego wykładu. Słuchacze zapoznali się z możliwościami zastosowania suplementacji kwasu hialuronowego zarówno profilaktycznie, w przypadku przeciążeń wywoływanych użytkowaniem, jak i leczniczo. Pasjonaci jeździectwa byli zainteresowani zastosowaniem Hyaluronanu Bioveta również w aspekcie dobrostanu zwierzęcia.
Dopełnieniem był wykład lekarza weterynarii Angeliki Orlewicz o immunoprofilaktyce w hodowli koni. Prelegentka przedstawiła zarys chorób zakaźnych koni wraz z możliwościami zastosowania szczepień ochronnych, zgodnie z zaproponowanymi schematami. Wiele pytań ze strony publiczności, dotyczyło właśnie terminów szczepień wymaganych przez federacje jeździeckie. Wykładu wysłuchało około stu uczestników, w tym pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, lekarze weterynarii, hodowcy oraz studenci weterynarii i zootechniki.

 Share: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B